علت پاره شدن کاندوم و راه های پیشگیری بعد از آن

پاره شدن کاندوم اتفاقی است که استرس، نگرانی و ناراحتی زیادی به افراد وارد می‌کند. اما از این رخداد می‌توان به‌راحتی جلوگیری کرد. در ادامه درباره راه‌های جلوگیری از پارگی کاندوم و جلوگیری از بارداری درصورت سوراخ‌شدن کاندوم توضیح می‌دهیم.

کاندوم چیست و چه کاربردی دارد؟

کاندوم یک پوشش مانند بادکنک اما از جنس لاتکس است که آقایان قبل از رابطه جنسی آن را بر روی آلت تناسلی می‌کشند. کاندوم ها در  ۲ نوع زنانه و مردانه در بازار وجود دارند اما مدل زنانه آن در بازار کمیاب است.

کاندوم از ارتباط مستقیم آلت جنسی مردانه و زنانه و همچنین بارداری و از ورود مایع منی در اندام زنانه پیشگیری می‌کند. براساس آمار، افرادی که به‌طور مرتب و صحیح از این وسیله استفاده می‌کنند، احتمال ۲ درصد بارداری را در سال دارند.

این میزان در افرادی که از کاندوم به‌صورت مرتب استفاده‌ نمی‌کنند، ۱۸ درصد در سال است. همچنین بر اساس آمار، استفاده از این وسیله پیشگیری، دومین روش رایج برای جلوگیری از بارداری است. ساختار کاندوم لاتکس این است که به دلیل کشسان و انعطاف‌پذیر بودن، مقاومت بالایی دارد اما در هر حال امکان پاره‌شدن آن وجود دارد‌.

فواید دیگر خرید کاندوم و استفاده منظم از آن عبارت‌اند از:

 • جلوگیری از سرایت بیماری‌هایی مانند کلامیدیا، سوزاک، هپاتیت ب، تریکومونیازیس و ایدز.
 • محفافظت از بدن در برابر انتقال بیماری‌های ویروس پاپیلومای انسانی، زگیل تناسلی، تبخال تناسلی و سیفلیس.
 • افزایش جذابیت و هیجان در رابطه جنسی
 • پیشگیری از انتقال بیماری های آمیزشی

استفاده از کاندوم برای رعایت بهداشت جنسی

چگونه تشخیص دهیم کاندوم پاره است؟

پارگی روی کاندوم می‌تواند بسیار ریز و جزئی باشد، به‌حدی که با چشم نتوان آن را تشخیص داد. اما در بیشتر موارد، کاندوم کاملا پاره می‌شود و فقط حلقه آن بر دور آلت باقی می‌ماند. در برخی موارد نیز کاندوم لیز خورده و درون واژن می‌ماند.

محصولاتی که از شرکت های معتبر مانند کدکس، دورکس، کاپوت و … تولید میشوند، سالم هستند و در فرایند تولید آزمایش میشوند. بنابراین بجای اینکه به فکر تشخیص پارگی آن باشید، باید راه های جلوگیری از آسیب دیدن و سوراخ شدن کاندوم را بیاموزید.

دلیل پاره شدن کاندوم چیست؟

موارد زیادی را می توان به عنوان علت پاره شده کاندوم نام برد. پارگی به هر دلیلی که باشد، استرس، فشار روانی و روحی زیادی بر افراد وارد می‌کند. اما با اطلاع از راه‌های پیشگیری از بارداری بعد از این اتفاق، دیگر نگران و مضطرب نخواهید شد.

سوراخ شدن کاندوم اتفاق ترسناک و غیرممکنی نیست. ۲۹ درصد آقایان و ۱۹ درصد بانوانی که از کاندوم استفاده می‌کنند، حداقل یک مرتبه با این اتفاق مواجه شده‌اند.

رایج‌ترین دلیل پاره شدن کاندوم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سوراخ‌بودن پیش از استفاده:

برروی کاندوم از همان ابتدا و پیش از بازکردن بسته‌بندی آن، سوراخ و حالت رگه‌رگه‌ وجود داشته ‌است. البته درصورتی که از شرکت های معتبر محصولات خود را خریداری میکنید، نیازی به نگرانی از بابت پارگی قبل از استفاده باشید.

2- عدم استفاده درست:

قرارگیری نادرست کاندوم برروی آلت، باعث پارگی آن می‌شود. برای استفاده صحیح از کاندوم، باید ابتدا هوای داخل آن را به‌آرامی با انگشت اشاره و شست خارج کنید. سپس کاندوم را به‌آهستگی برروی آلت بکشید.

توجه داشته باشید نوک کاندوم باید خالی بماند تا مایع منی در آن جمع شود. درصورتی‌که این فضای خالی برای خروج منی وجود نداشته باشد، به کاندوم فشار آمده و پاره می‌شود.

برای استفاده از کاندوم زنانه نیز باید قسمت انتهایی آن را کمی فشار داده و سپس به‌آهستگی درون واژن قرار دهید. قسمت ابتدایی کاندوم زنانه باید کاملا ورودی واژن را پوشش دهد تا آلت مرد کاملا وارد آن شود‌.

درصورتی‌که کاندوم زنانه به‌درستی استفاده نشود، آلت داخل کاندوم نمی‌شود، بلکه وارد فضای میان کاندوم و دیواره واژن خواهد شد.

3- استفاده از برخی روان ‌کننده ها:

استفاده از روان‌کننده های ساخته شده بر پایه روغن بر روی کاندوم لاتکس میتواند باعث فاسد شدن، سوراخ و پارگی آن شود. ژل روان کننده انواع مختلفی دارد و از این بین، مدل‌های سیلیکونی و بر پایه آب مانند لوبریکانت‌های آبی به کاندوم آسیب نمی‌رسانند.

4- خشکی واژن و کاندوم:

خشک بودن  سطح کاندوم و خشکی واژن، از جمله دلیل پارگی کاندوم هستند. درصورتی که دچار خشکی واژن هستید یا کاندوم بیش‌ازحد خشکی دارید، از روان‌کننده‌های سیلیکونی و بر پایه آب استفاده کنید.

5- اتمام تاریخ مصرف کاندوم:

درصورتی‌که تاریخ مصرف کاندوم نزدیک یا از آن گذشته باشد، کیفیت و ساختار کاندوم افت پیدا می‌کند و مرغوبیت خود را از دست می‌دهد.

6- استفاده مجدد از کاندوم:

کاندوم‌ها اساسا یک بار مصرف هستند و فقط برخی از مدل‌های آن قابلیت استفاده مجدد را دارند. بنابراین، از استفاده مجدد کاندوم پرهیز کنید، چون‌که علاوه‌بر احتمال پارگی، احتمال وجود باکتری و قارچ در آن و سرایت به زن و مرد وجود دارد. بنابراین، از استفاده مجدد کاندوم پرهیز کنید، چون‌که علاوه‌بر احتمال پارگی، احتمال وجود باکتری و قارچ در آن و سرایت به زن و مرد وجود دارد.

سایر دلایل شایع پاره شدن کاندوم عبارت‌اند از:

 • برخورد دندان با کاندوم در سکس دهانی
 • بازکردن نادرست بسته‌بندی کاندوم
 • قرارداشتن کاندوم در معرض هوا، نور خورشید، گرما یا سرمای شدید
 • استفاده از روغن بچه، لوسیون بدن، وازلین، کرم مرطوب‌کننده، روغن‌های خوراکی مثل روغن زیتون، روغن سرخ‌کردنی
 • استفاده از ۲ کاندوم برروی هم
 • خرید کاندوم در سایز نامناسب
 • سکس طولانی و خشن

دلیل و علت پارگی کاندوم و پیشگیری از بارداری

عوارض پاره شدن کاندوم چیست؟

درصورتی‌که کاندوم پاره شود، مایع منی مرد درون واژن زن نفوذ می‌کند و علاوه‌بر احتمال بارداری، اگر یکی از طرفین به بیماری‌های مقاربتی و جنسی زیر مبتلا باشد، آن را به دیگری انتقال می‌دهد:

 • ایدز
 • زگیل تناسلی
 • سوزاک
 • تبخال تناسلی
 • سفلیس
 • هپاتیت

امکان جلوگیری از بارداری بعد از پاره شدن کاندوم وجود دارد؟

درصورتی‌که هنگام سکس کاندوم پاره شود، باید آرامش خود را حفظ کنید و فورا کارهای زیر را انجام دهید:

 • اتمام فوری رابطه
 • استحمام و شست‌وشوی آرام ناحیه تناسلی با آب ولرم
 • ادرارکردن و نشستن برروی توالت و فشاردادن واژن، آلت تناسلی و مقعد برای خروج مایعات باقی‌مانده

با وجود تمام این کارها، باز هم احتمال بارداری و ابتلا به عفونت وجود دارد، بنابراین، در ۲۴ ساعت اول پس از این اتفاق، به پزشک زنان و اورژانس مراجعه کنید.

پزشک با توجه به شرایط شما، قرص‌های ضد بارداری مانند اچ‌دی HD ، ال‌دی LD ، تری فازیک و انجام آزمایش را تجویز کند. مصرف قرص‌هایی مانند پروفیلاکسی و رتروویروسی، افراد را از ابتلا به عفونت و ایدز نجات می‌دهد.

اگر به هر دلیلی نتوانستید در ۲۴ ساعت اول به پزشک مراجعه کنید، نگران نباشید، چون‌ حتی بعد از ۵ روز از رابطه پیشگیری‌نشده می‌توانید از قرص‌های ضد بارداری موثری مانند الا (Ella) و آی‌.یو.دی پاراگارد ParaGard IUD استفاده کنید.

درصورت پارگی کاندوم، برای اطمینان از عدم عفونت و بیماری در بدن خود، حداقل تا ۶ هفته تحت‌نظر پزشک متخصص بوده و رابطه جنسی بعدی را با تشخیص وی داشته باشید.

خرید کاندوم از بابا لک لک

برای اطمینان از مرغوبیت و سالم‌بودن کاندوم، باید آن را از فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز تهیه کرد. بابا لک لک انواع کاندوم خاردار ، تاخیری، ساده، میوه‌ای، فضایی، نازک، سیلیکونی و عروسکی را عرضه می‌کند.

جمع‌بندی

پاره شدن کاندوم اتفاق ناخوشایندی است که برای بسیاری از آقایان و بانوان می‌تواند رخ دهد. استفاده نادرست، اتمام تاریخ مصرف، استفاده از روان‌کننده‌های روغنی و طبیعی، قرارگرفتن در نور، هوای آزاد، سرما و گرمای شدید برخی از شایع‌ترین دلایل پارگی کاندوم هستند.

درصورتی‌که این اتفاق برای شما رخ داد، توصیه می‌شود در ۲۴ ساعت اول فورا به پزشک متخصص زنان و اورژانس مراجعه کنید تا دستورات لازم برای جلوگیری از بارداری و ابتلا به عفونت را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا